Odber noviniek, updateov a akciových produktov do emailu.
x

CBG kanabigerol - vlastnosti, účinky, benefity, rozdiely s CBD

Úžasný kanabigerol (CBG) - ako vzniká, prečo je pre nás prospešný a v čom je lepší ako CBD? Poďme sa na to pozrieť bližšie, stojí za to.

 

Kanabigerol je podľa nás veľmi zaujímavá a dôležitá látka získavaná extrakciou z konope siatej, Cannabis Sativa alebo Indica. Má úžasné a blahodárne účinky na naše telo, preto mu právom patrí pozornosť a označenie "matka" všetkých kanabinoidov, ktoré v rastlinke vznikajú.

 

Trošku odborne ... kanabigerol je jednou z viac ako 140 identifikovaných kanabinoidných zlúčenín nájdených v rastlinnom rode Cannabis. Kanabigerol je dekarboxylovaná forma kyseliny kanabigerolovej, materskej molekuly, z ktorej sú syntetizované ďalšie kanabinoidy. CBG sa radí medzi nepsychoaktívne kanabinoidy, čo znamená, že nepôsobí omamne, čím sa líši od THC. Keďže sa vo väčšine odrôd konope vyskytuje len v malom množstve (zvyčajne menej ako 1%), je CBG považovaný za veľmi vzácny - minoritný kanabinoid.

Dva najdôležitejšie a najzastúpenejšie kanabinoidy - THC a CBD - však prekvapivo pochádzajú práve z CBG. Ten je totiž ich chemickým prekurzorom (látka, ktorá sa zúčastňuje chemickej reakcie, pri ktorej vzniká iná látka). CBG alebo kanabigerol je svojimi účinkami veľmi podobný CBD. Má teda taktiež protizápalové a antibakteriálne účinky, je dobrým antioxidantom a pôsobí skvele aj ako antidepresívum. Jednoducho vás dostane do riadnej pohody a zároveň pomôže telu do stavu homeostáze. 

 

V nešľachtenom konope je CBG tretím najrozšírenejším kanabinoidom; sušina „divokého“ konope obsahuje okolo 1 % kanabigerolu [2]. CBG vzniká z CBGA (kyseliny kanabigerolovej), ktorá slúži ako základný stavebný blok aj pre celý rad ďalších zlúčenín [3]. Dôvod nízkeho zastúpenia kanabigerolu je jednoduchý: rastliny nešľachtenej konope sú geneticky „naprogramované“, aby z CBGA (zjednodušene povedané) tvorili veľké množstvo THC a CBD; zvyšná kyselina kanabigerolová sa potom na CBG mení pôsobením tepla a slnečných lúčov (UV žiarenia) [2].

 

CBGA transformacia na THCA CBDA CBCA a CBG

 

 

Čo má CBG spoločné a čo rozdielne s CBD?

 

CBG vs. CBD tabulka od LaHerba

 

 


Ako CBG pôsobí v ľudskom tele?


CBG pôsobí na dva kanabinoidné receptory CB1 a CB2 endokanabinoidného systému ľudského tela. CBG harmonizuje prirodzené procesy v tele a tým podporuje jeho obranyschopnosť. Má pozitívny vplyv na poruchy centrálneho nervového systému, vrátane neurologických porúch, CBG blokuje sérotonínové receptory.

 

 

Možné účinky a benefity kanabigerolu CBG


Zápaly
CBG je vhodné pri akútnych aj chronických a dlhodobých zápalových procesoch v tele.

 

Nespavosť 
kanabigerol podporuje kvalitný spánok, dlhodobé užívanie pozitívne ovplyvňuje boj s nespavosťou a zvyšuje kvalitu spánku.

 

Ochorenia kostí
podporuje zdravý rast a stavbu kostí.

 

Akútna a chronická bolesť 
kanabigerol je silným a efektívnym analgetikom.

 

Zelený zákal
pravidelné užívanie CBG a je obzvlášť efektívne v liečbe glaukómu.

 

Bakteriálne infekcie
kanabigerol má silné antibakteriálne vlastnosti, ideálny je pri liečbe baktériových infekcii vrátené baktérii, ktoré sú rezistentné na bežné antibiotiká.

 

Rakovina
podľa skorých štúdií CBG potenciálne bojuje proti rakovine, spomaľuje rast nádoru a stimuluje chuť do jedla.

 

Zápalové ochorenia čriev
CBG pozitívne pôsobí pri zápale hrubého čreva (kolitíde), znižuje bolesti brucha a výskyt kŕčov

 

Neurodegeneratívne choroby
CBG prispieva k liečbe neurodegeneratívnych chorôb, napríklad Huntingtonovej choroby. Má neuroprotektívne vlastnosti a normalizuje expresiu abnormálnych génov spojených s degeneráciou mozgu.

 

Regulácia kyseliny GABA
CBG reguluje hladinu kyseliny GABA, pozitívne tak ovplyvňuje činnosť mozgu a nervového systému. Prispieva k uvoľneniu svalov, napätia a vedie k rovnováhe tela a mysle.

 

Endokanabinoidny system ludskeho tela LaHerba

 

CBG môže:

 1. mať silné protizápalové účinky na organizmus
 2. pomáhať pri liečbe psoriázy
 3. pomôcť tlmiť bolesť
 4. mať protinádorové účinky
 5. pomôcť posilniť kosti
 6. pomáhať pri liečbe glaukómu
 7. pomôcť uvoľniť svaly
 8. mať antidepresívne a anti-úzkostné vlastnosti
 9. mať antibakteriálne, protiplesňové a antimikrobiálne vlastnosti
 10. mať neuroprotektívny účinok
 11. účinky na zápalové ochorenie čriev (IBD)
 12. pomôcť pri liečbe dysfunkcie močového mechúra

 

 

Chcem vyskúšať CBG balzam na vonkajšie použitie

 

 

Čo bolo zistené pri experimentoch?Pri experimentoch na zvieratách s myšou bolo preukázané, že CBG znižuje zápal charakteristický u zápalového ochorenia čriev.


V nedávnej štúdii z roku 2015 bolo preukázané, že CBG chráni neuróny u myší s Huntingtonovou chorobou, ktorá sa vyznačuje neurónovou degeneráciou v mozgu.

Najmä bolo preukázané, že CBG blokuje receptory, ktoré spôsobujú rast rakovinových buniek! V jednej zvieracej štúdii bolo preukázané, že inhibuje rast rakovinových buniek v hrubom čreve a konečníka u myší, čím spomaľuje progresiu rakoviny hrubého čreva. CBG inhibuje tumory a chemicky vyvolanú karcinogenézu, a tým ponúka veľmi zaujímavú možnosť pre liečbu rakoviny hrubého čreva a konečníka.


Európsky výskum ukazuje, že CBG je účinným antibakteriálnym činidlom, obzvlášť voči baktériám rezistentným na meticilín Stafylokokus aureus (MRSA), ktoré sú odolné voči rôznym triedam liekov. Od 50. rokov minulého storočia boli miestne konopné doplnky účinné pri kožných infekciách, ale vedci si neboli vedomí chemického zloženia rastliny v tej dobe.

CBG by taktiež mohol byť obzvlášť efektívny pri liečbe zeleného zákalu, pretože redukuje vnútroočný tlak. Je to účinný vasodilator, ktorý má navyše ešte neuroprotektívne účinky.

Veríme, že si naše CBG produkty obľúbite, budú vás sprevádzať a zlepšovať zdravie a kvalitu života.

 

 

Chcem vyskúšať CBG olej 10% na vnútorné užitie 

 

V akej forme možeme CBG prijímať?


Najpopulárnejší spôsob vnútorného užívania CBG je formou oleja s extraktom. Pomocou extrahovacej metódy sa získava z rastliny extrakt CBG, ktorý je pridaný do iného kvalitného rastlinného oleja ako je konopný, olivový, argánový, tekvicový alebo najpoužívanejší kokosový MCT olej. Nájsť vhodný olej pre seba môžete na CBG oleje.


Medzi obľúbené produkty s obsahom CBG sa zaraďujú aj maste na vonkajšie použitie. Konopné maste sú vyhľadávané najmä kvôli boľavým svalom a kĺbom, analgetické účinky CBG príznaky uvoľňujú a tlmia bolesť na postihnutých miestach. Maste sú vhodné aj na popáleniny, uštipnutia, opuchy, zápaly, akné, rezné rany, odporúčame vyskúšať obľúbený regeneračný balzam.


Z ďalších možností ako užívať CBG môžeme spomenúť konopný peľ známy tiež ako kief, kvety, hašiš, wax, džemy, cookies, vaporizéry a iné.

 

Pomohol vám článok? Zdieľajte ho na vašom Facebooku či Instagrame a prihláste sa k nášmu newsletteru.

 

Ak vás táto téma zaujíma a ste v nej "doma", radi by ste niečo doplnili či opravili, kontaktujte nás emailom laherba@laherba.sk  ďakujeme a želáme krásny deň.

 

"Liečivá sila konopy" 

 

fb   instagram

Logo LaHerba

 

 

 

 

Vyhlásenie o zodpovednosti

Informácie uvádzané na tomto webe slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje užívanie omamných a psychotropných látok.

 

Zdroje a literatúra:

 1. Minor oxygenated cannabinoids from high potency Cannabis sativa L
 2. Evolution of the Cannabinoid and Terpene Content during the Growth of Cannabis sativa Plants from Different Chemotypes
 3. Phytocannabinoids: a unified critical inventory
 4. An Overview on Medicinal Chemistry of Synthetic and Natural Derivatives of Cannabidiol
 5. The 5 Best CBG Flower Strains
 6. High CBG Seeds & Starts
 7. New CBG-rich cannabis strains are entering the North American market
 8. Potential Medical Uses of Cannabigerol: A Brief Overview
 9. Molecular Targets of the Phytocannabinoids-A Complex Picture
 10. Cannabigerol Action at Cannabinoid CB1 and CB2 Receptors and at CB1–CB2 Heteroreceptor Complexes
 11. Beneficial effect of the non-psychotropic plant cannabinoid cannabigerol on experimental inflammatory bowel disease
 12. Quantification of the Risk of Corticosteroid-induced Diabetes Mellitus Among the Elderly
 13. CORTICOSTEROIDS AND MUSCLE WASTING ROLE OF TRANSCRIPTION FACTORS, NUCLEAR COFACTORS, AND HYPERACETYLATION
 14. Hynie, Sixtus et al.: Farmakologie, 2. díl, vydavatelství Karolinum, Praha 1996.
 15. Cannabinoid actions at TRPV channels: effects on TRPV3 and TRPV4 and their potential relevance to gastrointestinal inflammation
 16. Multiple sclerosis
 17. A Cannabigerol Derivative Suppresses Immune Responses and Protects Mice from Experimental Autoimmune Encephalomyelitis
 18. A Cannabigerol Quinone Alleviates Neuroinflammation in a Chronic Model of Multiple Sclerosis
 19. Neuroprotective properties of cannabigerol in Huntington's disease: studies in R6/2 mice and 3-nitropropionate-lesioned mice
 20. Could the Combination of Two Non-Psychotropic Cannabinoids Counteract Neuroinflammation? Effectiveness of Cannabidiol Associated with Cannabigerol
 21. Evaluation of the cyclooxygenase inhibiting effects of six major cannabinoids isolated from Cannabis sativa
 22. Evidence that the plant cannabinoid cannabigerol is a highly potent alpha2-adrenoceptor agonist and moderately potent 5HT1A receptor antagonist
 23. Inhibition of aldose reductase activity by Cannabis sativa chemotypes extracts with high content of cannabidiol or cannabigerol
 24. The effect of high glucose and oxidative stress on lens metabolism, aldose reductase, and senile cataractogenesis
 25. Aldose reductase inhibitors in the treatment of diabetic peripheral neuropathy: a review
 26. Cannabidiol as a novel inhibitor of Id-1 gene expression in aggressive breast cancer cells
 27. Antitumor Activity of Plant Cannabinoids with Emphasis on the Effect of Cannabidiol on Human Breast Carcinoma
 28. Potential Medical Uses of Cannabigerol: A Brief Overview
 29. Zákon č. 167/1998 Sb.


Konope v Chorvátsku

Chorvátsko prijalo pomerne progresívnejší prístup k marihuane, najmä v porovnaní s niektorými svojimi susedmi na Balkáne. V posledných rokoch došlo k zmenám v legislatíve, ktoré čiastočne dekrimi...

Kambo "frog medicine"

Kambô, tiež známa ako „žabia vakcína“, je kožný výlučok žaby Philomedusa bicolor, pôvodom z amazonského dažďového pralesa. Pôvodne sa používanie kambô spájalo s pôvodným konceptom „vytiahnu...

Kmeň Yawanawá z Acré Brazília

Ľudia z Yawanawy od nepamäti žili v harmónii s prírodou na brehoch rieky Gregorio v amazonskom regióne, ktorý koncentruje najväčšiu biodiverzitu na planéte. V tomto bohatom prostredí si ich pred...

CB9: Nový kanabinoid na scéne - účinky, produkty a rozdiely od CBD

CB9 predstavuje nový kanabinoid nájdený v konopnej rastline, ktorého objav rozširuje našu znalosť o viac ako 150 existujúcich kanabinoidov. Tento konkrétny kanabinoid vychádza z CBD (kanabidiolu) ...