Odber noviniek, updateov a akciových produktov do emailu.
x

HHC ... čo je to a čo spôsobuje Hexahydrokanabinol?

Hexahydrokanabinol (HHC) je prirodzene sa vyskytujúci fytokanabinoid nachádzajúci sa v rastline konope a je považovaný za menej významný kanabinoid. HHC je hydrogenovaný derivát delta-8 a delta-9 tetrahydrokanabinolu (THC). Hoci sa prirodzene vyskytuje v Cannabis sativa v malých množstvách, je možné ho vyrobiť synteticky hydrogenáciou (pridaním molekulárneho vodíka na dvojitú väzbu) extraktov z konope. HHC je možné vyrobiť aj z kanabidiolu (CBD).

 

Hoci o HHC nie je veľa výskumov alebo údajov, ľudia uvádzajú, že má euforické účinky podobné THC, čo z neho robí psychoaktívny kanabinoid. Vzhľadom na svoju podobnosť s THC môže mať HHC protizápalové, antiemetické vlastnosti (proti nevoľnosti a zvracaniu) a stimulujúce chuť do jedla, čo je potenciálne veľmi užitočné pre zvládanie chronickej bolesti, nespavosti a vedľajších účinkov chemoterapie.

 

 

Čo je to teda ten Hexahydrocannabinol (HHC)?

 

HHC je kanabinoid v konope, ktorý je rovnako ako kanabinol (CBN) vedľajším produktom rozkladu THC. HHC je možné tiež vyrobiť hydrogenáciou extraktov z konope, čo znamená, že sa do THC pridajú dva atómy vodíka (H2). Molekulárny vzorec pre HHC je C21H32O2, zatiaľ čo molekulový vzorec THC je C21H30O2. Na rozdiel od delta-8 a delta-9 THC nemá HHC v cyklohexylovom kruhu žiadne dvojité väzby. HHC je tiež štrukturálne podobný novej zložke konope cannabiripsol.

 

Hexahydrokanabinol by sa nemal zamieňať so súvisiacimi zlúčeninami 9-Nor-9β-hydroxy-hexahydrokanabinol (9-Nor-9Beta-HHC), 9-hydroxyhexahydrokanabinol (9-OH-HHC) alebo 11-hydroxyhexahydrokanabinol -OH-HHC).

 

 

Ako Hexahydrocannabinol funguje?

 

HHC sa viaže na kanabinoidný receptor 1 (CB1), ale so slabšou afinitou ako THC a má opojné a psychoaktívne účinky, ale oveľa menej ako THC.

 

Dva enantioméry (pary zlúčenín s presne rovnakou konektivitou, ale opačnými trojrozmernými tvarmi) HHC: 9α-HHC a 9β-HHC. Enantiomér 9β-HHC je oveľa aktívnejší a mohol by sa viazať na receptory CB1 ľahšie ako 9α-HHC.

 

Ďalší príbuzný kanabinoid, HHC acetát (HHC-O), je až 1,5-krát silnejší ako HHC.

 

 

Aké má HHC potenciálne zdravotné prínosy a využitie HHC?

 

Pretože je HHC štrukturálne podobný THC, môže mať protizápalové, antioxidačné a antiemetické účinky. To znamená, že HHC môže byť užitočné pre správu:

 • Chronická bolesť, vrátane neuropatickej bolesti
 • Nespavosť
 • Strata chuti do jedla
 • Nevoľnosť a zvracanie
 • Kŕče spojené so stavmi, ako je roztrúsená skleróza (MS)
 • Rakovina a vedľajšie účinky chemoterapie
 • Potenciálne riziká a vedľajšie účinky


Keďže je HHC omamná zlúčenina, môže mať niektoré nepriaznivé účinky podobné THC. To zahŕňa závraty, sucho v ústach, červené oči, stratu pamäti, úzkosť, zvýšenú srdcovú frekvenciu, problémy s koordináciou a pomalšie reakčné doby. Pretože je však HHC menej účinný ako THC, tieto vedľajšie účinky nemusia byť také výrazné.

 

Synteticky vyrábaný HHC však môže mať závažnejšie vedľajšie účinky. Je to preto, že priemyselné procesy často využívajú drsné chemikálie, ktoré si môžu nájsť cestu do konečného produktu. Synteticky vyrobené produkty HHC tiež pravdepodobne obsahujú vyššie koncentrácie HHC v porovnaní s prírodným kanabisom, takže vyššie dávky môžu spôsobiť závažnejšie nežiaduce vedľajšie účinky. Laboratórne produkovaný HHC by sa dal povedať, že je úplne odlišný od rastlinného HHC.

 

Kmene s vysokým obsahom HHC

 

HHC je minoritný kanabinoid, ktorý sa v rastline konope vyskytuje len zriedka. Môže byť ťažké nájsť odrody (kultivary) konope s vysokým obsahom HHC. Avšak kultivary konope s vysokým obsahom THC môžu tiež obsahovať viac HHC, pretože konope starne a THC sa rozkladá na HHC.

 

Niektoré kultivary s vysokým obsahom THC zahŕňajú:

 • Bruce Banner
 • Kush Mints
 • Strawberry Cough
 • White Rhino
 • Gorilla Glue #4

 


Často kladené otázky

 

Aký účinný je HHC?

 

HHC sa viaže na receptory CB1, ale nie v rovnakej miere ako THC, čo znamená, že je menej účinný ako THC. Správy od užívateľov všeobecne opisujú vysokú hladinu HHC ako niekde medzi delta 8 a delta 9 THC a niektoré produkty HHC môžu byť viac opojné ako iné.

 

Čo s vami HHC robí?

 

Väčšina toho, čo vieme o účinkoch HHC, je neoficiálna. Užívatelia hlásia rovnaký súbor vedľajších účinkov, ktoré poznajú užívatelia delta 9 THC, pozitívne aj negatívne: eufória, relaxácia, zníženie stresu, zníženie bolesti a zlepšenie chuti do jedla; alebo úzkosť a paranoja, sucho v ústach, suché a červené oči, hlad a nespavosť.

 

Zdroj informácií Leafwell

 

Vyhlásenie o zodpovednosti 

"Informácie uvádzané na tomto webe slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje užívanie omamných a psychotropných látok.“Ako umývať zeleninu a ovocie na odstránenie pesticídov

SÚHRN

Hoci čerstvé ovocie a zelenina sú pre vás jedny z najzdravších potravín, konvenčné poľnohospodárstvo často používa chemické pesticídy, ktoré môžu zostať na vašich produktoch. V tomto ...

Konopa ako pomocník s bolesťou

Konopné kanabinoidy nám pomáhajú s bolesťou

 

Cannabis sativa má dlhú históriu lekárskeho použitia. Prvé záznamy boli nájdené v egyptskom lekárskom papyruse z obdobia okolo roku 1550 pred n. l....

Od Rapé po Mapacho: Odhaľovanie slávnostných a liečebných výhod

Začiatkom tohto roka som mal prvú skúsenosť s posvätným tabakom, keď som sa zúčastnil slávnostnej potnej chýše pod vedením lakotskej medicinky. Predtým, ako sme vošli do rozpáleného horúceho st...

CBDA a CBGA ako prevencia a liečba súčasných vírusov a infekcií?

Môžem svoje telo s CBD, CBGA a CBDA posilniť voči vírusom?

 

Situácia okolo nového koronavírusu celosvetovo pretrváva a vedci neustále skúmajú možnosti jeho liečby. Aj preto vyhľadávame rôz...