Odber noviniek, updateov a akciových produktov do emailu.
x

Rapé a posvätný tabak

Nikotín môže byť v našom modernom svete široko zneužívaná látka, ale pre mnohé domorodé kultúry v Amerike je tabak posvätnou rastlinou, o ktorej je známe, že čistí jednotlivcov aj obradné priestory. To je prípad rapé (vyslovuje sa „ha-peh“), silného čistiaceho šnupavého tabaku, ktorý používajú šamani v Brazílii a Peru ako súčasť dôležitých liečebných rituálov.

 

Rapé si získava väčšiu obľubu mimo Amazónie pre svoje liečivé vlastnosti a pre ľudí, ktorí ho majú záujem vyskúšať, je dôležité nájsť seriózny zdroj posvätného tabaku. Aj keď si môžete podávať rapé sami alebo s dôveryhodným priateľom, je tiež dôležité vzdelávať sa v jeho správnom používaní.

 

Výhody používania Rapé


Rapé vám môže pomôcť nasledujúcimi spôsobmi:

 

  • Pomáha sústrediť sa a zbystriť myseľ.
  • Čistí osobu alebo priestor od rušivých, zlých energií pri príprave na stanovenie zámerov.
  • Detoxikuje telo aj myseľ a čistí vaše energetické pole. Z tohto dôvodu sa rapé často používa v spojení s ayahuascovými obradmi.
  • Čistí dutiny od hlienu a baktérií, čím pomáha v boji proti prechladnutiu a respiračným ochoreniam.
  • Poskytuje upokojujúci, uzemňujúci účinok na emócie, ktorý trvá oveľa dlhšie ako počiatočný pocit.
  • Môže byť použitý v spojení s inou liečbou závislosti a duševných chorôb.

 


Čo je to Rapé?


Zatiaľ čo rapé sa často vyrába z niekoľkých amazonských rastlín, základom väčšiny rapé je druh tabaku Nicotiana rustica. Tento amazonský tabak, tiež známy ako Mapacho, sa vo veľkej miere používa v kmeňových rituáloch a je oveľa silnejší ako Nicotiana tabacum, typ tabaku, ktorý sa nachádza v cigaretách.

 

Okrem tabaku Rapé zvyčajne obsahuje alkalický popol iných rastlín, ako je cumaru, mulateiro, caneleiro, pau pereira, škorica, fazuľa tonka, ďatelina, alebo mäta, ale mnohí šamani uchovávajú presné zložky svojho konkrétneho Rapé v tajnosti.

 

Skúsenosti s užívaním Rapé


Tabak a ostatné ingrediencie sa melú na jemný prášok, ktorý sa potom fúka alebo šnupe vysoko do každej z nosných dutín cez obradnú fajku vyrobenú z kosti alebo bambusu. Aj keď je ideálne to urobiť pomocou fúkačky pre dvoch ľudí (Tepí) a skúseného šamana alebo sprievodcu, ktorý podáva Rapé, existujú aj fúkačky určené na použitie jednou osobou (Kuripé).

 

Rapé je očistná medicína, takže po jeho užití môžete niekedy pociťovať vedľajšie účinky, ako sú vracanie, potenie a hnačka. Aj keď je to nepochybne nepríjemná časť zážitku, niektorí ľudia hovoria, že bolesť je neoddeliteľnou súčasťou duchovného a fyzického očistného procesu – očistením hlboko uložených toxínov sa dostanete na druhú stranu zážitku a budete sa cítiť pokojnejší, sústredenejší, a viac v súlade s vaším skutočným ja.

 

Vytváranie bezpečného prostredia


Domorodé národy, ktoré už dlho užívajú Rapé, považujú obradné použitie Rapé za formu modlitby, ktorá „vyzýva sily prírody, požehnanie lesných zvierat a silu liečivých rastlín, aby nás uzdravili a dali nám našu silu." Je preto dôležité, aby ste túto látku používali v úctivom prostredí zameranom na liečenie.


Rapé sa môže užívať samostatne alebo v spojení s ayahuascou alebo kambo a ako väčšina medicín, "set and setting" užívania Rapé sú neoddeliteľnou súčasťou jeho benefitov. Hlavnou zložkou je nikotín, takže existuje možnosť vzniku závislosti. Ideálne je používať ho so skúseným sprievodcom, no Rapé si môžete aplikovať aj sami cez Kuripé.

 

Ak máte záujem zažiť energeticky očistné účinky, je dôležité, aby ste si ho kúpili z overeného zdroja a predtým, ako to urobíte, sa vzdelávali.

Haux! Haux!

 

Článok prebratý z psychedelictimes.com

 "Informácie uvádzané na tomto webe slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje užívanie omamných a psychotropných látok.“ Vyhlásenie o zodpovednosti CBG: kanabinoid súčasnosti. Čo dokáže kanabinoid CBG?

Trhu s neomamnými liečivými konopnými produktami dnes s veľkým náskokom dominuje CBD. Stále viac výrobcov ale v poslednej dobe zaraďuje do svojho sortimentu ďalší kanabinoid - CBG. Čím je kana...

Čo jesť (konzumovať) pre každú zo 7 čakier, od majstra Reiki

Pokiaľ ide o napájanie vášho energetického a fyzického tela, jedlo zohráva významnú úlohu. Len sa opýtajte slávnej šéfkuchárky, certifikovanej výživovej poradkyne a majsterky reiki Sereny Poon, C...

Palo Santo: Starodávny dar prírody pre moderný život

V posledných rokoch sa Palo Santo stalo synonymom pre čistenie priestoru a meditačné rituály po celom svete. Tento posvätný drevený produkt, ktorý pochádza z Južnej Ameriky, je obľúbený nielen ...

11 letý indigový chlapec o změnách na Zemi - 2. časť

97. A pokud nesouhlasím? Pokud jsem proti tomu, aby 91 % z lidí zemřelo? Pokud je miluji takové, jací jsou, a nechci, aby začali být nemocní a umírali kvůli prostoru pro “dokonalejší lidí”? Můj...