Odber noviniek, updateov a akciových produktov do emailu.
x

Od Rapé po Mapacho: Odhaľovanie slávnostných a liečebných výhod

Začiatkom tohto roka som mal prvú skúsenosť s posvätným tabakom, keď som sa zúčastnil slávnostnej potnej chýše pod vedením lakotskej medicinky. Predtým, ako sme vošli do rozpáleného horúceho stanu, kde sme niekoľko hodín sedeli a potili toxíny, zhromaždila asi pätnásť účastníkov do kruhu a vysvetlila, že predtým, ako podstúpime obrad, akým je tento, sa tabak často používa ako prostriedok na vycentrovanie a prípravu. seba na cestu vpred.

 

„Jedinečné na tabaku,“ vysvetlila lekárka, keď prechádzala okolo pohára tabaku rozomletého a zriedeného vo vode, „je to, že v porovnaní s inými rastlinnými liekmi vás tabak uzemňuje aj stimuluje.“ Táto protichodná kombinácia uzemňovacích a povznášajúcich vlastností je to, čo z neho robí taký silný liek, vysvetlila. Čistí nadbytočné energie a je mocnou pomôckou pri stanovovaní zámerov, čo je spôsob, akým ho domorodé kmene Ameriky používali už viac ako tri tisícročia.

 

Tabak použitý pri mojej ceremónii potnej chýše nebol rovnaký ako ten, ktorý by ste našli v balíčku cigariet z obchodu na rohu. Bola to Nicotiana rustica – to, čo sa v severnej Amazónii nazýva mapacho a hlavná zložka šnupavého tabaku známeho ako rapé (vyslovuje sa „ha-peh“), ktorý sa nachádza v južnej Amazónii. Táto obzvlášť silná odroda tabaku obsahuje až dvadsaťnásobné množstvo nikotínu, ktoré sa nachádza v rôznych tabakoch používaných na cigarety, Nicotiana tobacum.

 

Existuje však nejaké vedecké tvrdenie, že tabak pomáha pri stanovovaní zámerov a odstraňovaní negatívnych energií? Väčšina výskumov o tabaku sa nepochybne zameriava na jeho celosvetovo rozšírené zneužívanie, súvislosť medzi fajčením a rakovinou a pľúcnymi chorobami a hrozbu závislosti. Sotva sa zdá, že ide o výrobu duchovného nástroja, ale šamani, ktorí používajú tabak na obradné účely, vysvetľujú, že hoci každá účinná rastlinná medicína má potenciál na zneužívanie, tabak – ak sa pestuje a zbiera zodpovedne bez použitia pesticídov – môže mať veľké výhody. pri použití v kontrolovanom rituálnom prostredí. Pohľad do výskumu ukazuje komplexný vzťah medzi tabakom a zdravím.

 

Slávnostné použitie tabaku


Jedným z najbežnejších použití tabaku v obradnom prostredí je očistenie energetického poľa človeka, ako sme ho použili pri mojom obrade – v podstate na vyčistenie duchovného vzduchu, aby sme mohli stanoviť zámery pre potnú chýši. Každý sme šňupali tabakovú šťavu mocným nádychom do každej nosovej dierky. Najprv išla ľavá nosová dierka, ktorá predstavovala to, čo sme chceli pustiť, a potom pravá nosová dierka, ktorá predstavovala to, čo sme chceli vpustiť do svojho života. Pre mňa každé odfrknutie prišlo s intenzívnym, okamžitým nárazom do nervového systému, po ktorom nasledoval pocit, ktorý som mohol opísať len ako silný, ale ľahký.

 

Ako vysvetlila lekárka, tabak je uzemňujúci aj stimulujúci, čo vysvetľuje vyvážený, no energický pocit, ktorý vo vás zanecháva. To je dôvod, prečo domorodé kultúry Amazónie používali rapé z tabakového šnupavého tabaku po celé generácie ako predchodcu ayahuascových obradov a ako iniciačné duchovné čistenie, ktoré pomáha človeku mentálne a emocionálne sa pripraviť na cestu ayahuascou. Z podobného dôvodu sa pri ayahuascovej ceremónii často používa aj tabak vo forme cigariet mapacho. Spaľovanie tabaku – jeho premena zo zeme na vzduch – slúži ako prostriedok komunikácie s duchovným svetom a pomáha chrániť obradný priestor pred zlými duchmi.

 

Liečivé zložky tabaku


Akákoľvek diskusia o liečivých účinkoch tabaku musí začať odmietnutím zodpovednosti, že nikotín je skutočne vysoko návyková látka a že užívanie tabaku je spojené s rôznymi zdravotnými problémami. Hoci pri rastlinných liekoch vždy existuje možnosť zneužitia, platí to najmä pre tabak vzhľadom na návykové vlastnosti nikotínu, a preto by sa s jeho užívaním malo zaobchádzať s maximálnou opatrnosťou a rešpektom. Jeho úloha ako posvätnej rastliny v domorodých kmeňoch Ameriky je obradná a štruktúrovaná a každý, kto má záujem o používanie tabaku a liekov, získa jeho výhody len vtedy, ak si osvojí rovnaký názor na rešpekt a opatrnosť.

 

Harmala alkaloidy

 

Obzvlášť silná odroda tabaku s názvom Nicotiana rustica obsahuje vysoké množstvo beta-karbolínov, vrátane harmala alkaloidov harmane a norharmane. Tieto alkaloidy sa nachádzajú aj v amazonskej vínnej réve Banisteriopsis caapi, jednej z hlavných zložiek ayahuascy. Sú to inhibítory MAO, ktoré stimulujú centrálny nervový systém tela inhibíciou hormónov, ako je serotonín a norepinefrín. Prítomnosť týchto harmala alkaloidov podporuje dôkaz, že tabak má antidepresívne vlastnosti podobné tým, ktoré má ayahuasca a iné psychedeliká. Tieto biochemické vlastnosti by pomohli vysvetliť pocit „uzemnenia“, ktorý zažívajú mnohí ľudia.

 

Je zaujímavé, že alkaloidy harmala boli štúdiami nazvané ako látky s neuroprotektívnymi a protirakovinovými vlastnosťami, čo je v rozpore s mnohými štúdiami v súvislosti s fajčením tabaku. Aj keď neexistuje žiadne jednoduché vysvetlenie týchto protichodných výsledkov, niektorí tvrdia, že negatívne účinky tabaku spočívajú v jeho iných zložkách, zatiaľ čo iní obviňujú industrializované poľnohospodárstvo z tabaku a rozšírené používanie pesticídov a chemikálií pri výrobe cigariet.

 

Nikotín

 

Niet pochýb o tom, že nikotín má silnú povesť ako vysoko návyková látka a akékoľvek reči o liečivých výhodách nikotínu by sa mali predchádzať týmto vylúčením zodpovednosti. Štúdie však ukazujú, že nikotín má niektoré účinky, ktoré by sa dali využiť na liečebné účely, vrátane zvýšenia prietoku krvi do mozgu a aktivácie centrálneho nervového systému tela. Jedna štúdia ukázala, že fajčenie nikotínu malo pozitívny vplyv na pozornosť a kogníciu ľudí a práve tento stimulujúci účinok spôsobuje, že sa človek cíti sústredený a ostražitý.

 

Využitie sily tabaku prostredníctvom rituálu


Zatiaľ čo tabak zostáva kontroverznou látkou – a má to dobrý dôvod – dlhodobé obradné používanie tejto posvätnej rastliny nám naznačuje, že by sme sa mali bližšie pozrieť na to, ako môžeme využiť jej silu pre dobro, a nie zneužívanie a sebapoškodzovanie. Medzi antidepresívnymi vlastnosťami harmala alkaloidov a stimulačnými a zameriavajúcimi účinkami nikotínu výskum ukazuje, že tabak má vo svojom liečivom arzenáli niektoré silné zložky. Čo sa týka tvrdení, že tabak môže byť nástrojom na duchovné čistenie a stanovovanie zámerov, vedecké dôkazy určite kladú fyziologický základ, ktorý zanecháva človeka duševne a emocionálne uzemneného a revitalizovaného.

 

Ale s mocou vždy prichádza riziko a je dôležité zaobchádzať s tabakom opatrne. Ak máte záujem preskúmať liečebné využitie tabaku, urobiť to v slávnostnom prostredí so šamanom, liečiteľom alebo iným skúseným praktikom je ideálny spôsob, ako sa predstaviť jeho dlhoročnému posvätnému používaniu. Ak máte záujem dozvedieť sa viac o výhodách posvätného tabaku, môžeme odpovedať na vaše otázky a pomôcť nájsť ten správny liek pre vaše potreby.

Haux Haux!

 

Ďakujeme za krásný článok psychedelictimes.com

 

Vyhlásenie o zodpovednosti 

"Informácie uvádzané na tomto webe slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje užívanie omamných a psychotropných látok.“11 letý indigový chlapec o změnách na Zemi - 1. časť

Indigové děti, to jsou ty, které se narodily s mimořádnými duchovními schopnostimi a vědí, proč jsou na Zemi. Od malinka vědí, že přišly pomáhat lidem, aby žili správně, v lásce. 

 

Toto...

11 letý indigový chlapec o změnách na Zemi - 2. časť

97. A pokud nesouhlasím? Pokud jsem proti tomu, aby 91 % z lidí zemřelo? Pokud je miluji takové, jací jsou, a nechci, aby začali být nemocní a umírali kvůli prostoru pro “dokonalejší lidí”? Můj...

Kmeň Yawanawá z Acré Brazília

Ľudia z Yawanawy od nepamäti žili v harmónii s prírodou na brehoch rieky Gregorio v amazonskom regióne, ktorý koncentruje najväčšiu biodiverzitu na planéte. V tomto bohatom prostredí si ich pred...

Palo Santo: Starodávny dar prírody pre moderný život

V posledných rokoch sa Palo Santo stalo synonymom pre čistenie priestoru a meditačné rituály po celom svete. Tento posvätný drevený produkt, ktorý pochádza z Južnej Ameriky, je obľúbený nielen ...