Odber noviniek, updateov a akciových produktov do emailu.
x

Čaga sibírska - najsilnejší prírodný antioxidant na svete

Obsah článku

1. Čo je čaga? Čo prináša táto zázračná huba? 
2. Na čo sa využíva čaga?
3. Pri akých problémoch je vhodné siahnut po čage?
4. Aké spektrum vitamínov obsahuje čaga?
5. Aké sú účinky čagy sibírskej?
6. Má čaga vedľajšie účinky?
7. Ako dlho užívať čagu?
8. Kde rastie Čaga Sibírska?

 

Čo prináša táto zázračná huba?

 

Chaga (čaga) je huba, ktorá rastie na kmeňoch stromov, zväčša stromoch brezy. Tento druh huby rastie na kôre brezy v chladnom prostredí, ako je severná Európa, Sibír, Rusko, Kórea, severná Kanada a Aljaška.

Čaga je populárna najmä na Sibíri a v iných častiach Ázie. V Rusku a iných krajinách Európy je používaná ako tradičný liek na posilnenie imunity a zlepšenie celkového zdravia.


Niektoré látky, ktoré obsahuje majú vysoké antioxidačné účinky, vďaka ktorým je schopná znižovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi.Na čo všetko sa čaga využíva? 

 

V západnom svete je čaga čoraz populárnejšia pre jej zdraviu prospešné účinky. Ľudia ju využívajú pri liečbe srdcových chorôb, cukrovke a dokonca aj rakoviny, no zatiaľ nie sú dostatočné vedecké dôkazy na podporu tohto použitia.

 

Čaga sa strúhala na jemný prášok a pripravoval sa z nej bylinkový čaj.

 

V súčasnosti je dostupná nielen ako čaj, ale aj vo forme prášku, či kapsuliach. Čaj z čagy môže byť zmiešaný aj v kombinácii s inými hubami alebo bylinkami.

 

Pri čage sa predpokladá, že svoje liečivé účinky uvolňuje pri užívaní s teplou alebo studenou vodou. 

 

čaga sibírska vitálna huba

 

Možné zdravotné benefity čagy

 

 • posilňuje imunitný systém
 • rakovina prsníka a maternice
 • zápal a rakovina žalúdka
 • cukrovka
 • úzkosť a stres
 • analgetické účinky
 • rôzne autoimunitné ochorenia
 • ochorenia dvanástnika, pankreasu a sleziny
 • vypadávanie vlasov
 • artritída
 • žalúdočné vredy
 • zápal a rakovina pečene
 • Crohnova choroba a ďalšie…

 

Huba čaga je bohatá na široké spektrum vitamínov, minerálov a živín

 

vrátane:

 • vitamíny B-komplexu
 • vitamín D 
 • draslík
 • rubídium
 • aminokyseliny
 • vláknina
 • meď
 • selén
 • zinok
 • železo
 • mangán
 • horčík
 • vápnik

Výskumy ohľadom zdravotných benefitov tejto huby stále prebiehajú, no niektoré vedecké štúdie naznačujú, že extrakt z čagy môže poskytnúť viaceré zdravotné prínosy.

 

Caga sibirska ako rastie na strome

 

Aké sú účinky Čagy Sibírskej?

 

1. Posilňuje imunitný systém a bojuje proti zápalom
2. Spomaľuje proces starnutia
3. Znižuje riziko srdcových chorôb
4. Prevencia a pomocník pri liečbe rakoviny
5. Pomoc pri liečbe cukrovky
6. Prevencia infarktu
7. Zamedzenie vedľajších účinkov pri liečbe závažných chorôb

Bližšie si o účinkoch Čagy môžete prečítať v našom blogu.

 

Vyskúšať tekutú ČAGU

chaga tekuty vodny extrakt liquid

 

Má čaga nejaké vedľajšie účinky?

 

Aj keď čaga môže priniesť mnoho prínosov pre zdravie, existujú dôkazy, ktoré naznačujú možné vedľajšie účinky alebo interakcie s inými liekmi. Tieto zahŕňajú:

 

1. Interakcie s liekmi

Čaga môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s tými, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi alebo sú metabolizované v pečeni. To znamená, že ľudia, ktorí užívajú antikoagulanciá (lieky proti zrážaniu krvi) alebo lieky na diabetes, by mali byť pri konzumácii čagy opatrní, pretože môže dochádzať k nežiaducim interakciám alebo zvýšeniu účinkov týchto liekov.

 

2. Možný vplyv na cukrovku

Čaga môže ovplyvniť hladiny cukru v krvi, čo môže byť prospešné pre niektorých ľudí s diabetes mellitus, ale zároveň predstavuje riziko pre tých, ktorí majú problémy s reguláciou hladiny cukru v krvi alebo užívajú lieky na diabetes.

 

3. Autoimunitné ochorenia

Pre ľudí trpiacich autoimunitnými ochoreniami môže byť konzumácia čagy problematická, pretože stimulácia imunitného systému môže zhoršiť príznaky týchto ochorení.

 

4. Možné toxické účinky

Aj keď sú prípady vzácne, existuje obava, že dlhodobé užívanie čagy vo veľkých dávkach by mohlo prispieť k poškodeniu pečene alebo iným toxickým účinkom. Toto je obzvlášť dôležité v prípade huby rastúcej na znečistených brezách, kde môže absorbovať škodlivé látky z prostredia.

 

5. Alergické reakcie

Ako pri každej prírodnej látke, aj pri užívaní čagy existuje riziko alergických reakcií, najmä u ľudí s existujúcimi alergiami na huby alebo plesne.

 

Hoci čaga môže ponúkať rôzne zdravotné výhody, je dôležité pristupovať k jej užívaniu s obozretnosťou a byť si vedomý možných vedľajších účinkov a interakcií s liekmi. Vždy je rozumné konzultovať užívanie čagy alebo akýchkoľvek doplnkov s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom, najmä ak užívate iné lieky alebo máte existujúce zdravotné problémy.

 

chaga siberian wood cup

 

 

Ako dlho užívať čagu?

 

Krátkodobé versus dlhodobé užívanie

Keďže vedecký výskum na tému čagy je stále v začiatočných fázach, neexistujú pevné pravidlá týkajúce sa optimálnej dĺžky jej užívania. Odporúčania sa môžu líšiť v závislosti od individuálneho zdravotného stavu, dôvodu užívania a formy doplnku.

 

Krátkodobé užívanie

Krátkodobé užívanie čagy, teda po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov, je často považované za bezpečné pre väčšinu ľudí. Tento prístup môže byť obzvlášť užitočný pri riešení konkrétnych zdravotných problémov alebo pri sezónnom posilňovaní imunitného systému.

 

Dlhodobé užívanie

Pri dlhodobom užívaní čagy, ktoré prekračuje niekoľko mesiacov, je dôležité byť obozretný. Dlhodobé užívanie môže byť spojené s potenciálnymi rizikami alebo vedľajšími účinkami, ako je napríklad možné poškodenie pečene alebo interakcie s inými liekmi. V takom prípade je vždy odporúčané konzultovať užívanie čagy s lekárom alebo odborníkom na prírodnú medicínu.

 

Faktory na zváženie

Pri rozhodovaní o dĺžke užívania čagy je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov:

 • Zdravotný stav: Osoby s konkrétnymi zdravotnými stavmi alebo chorobami by mali byť pri užívaní čagy obzvlášť opatrné.
 • Interakcie s liekmi: Ak užívate iné lieky, je dôležité zvážiť potenciálne interakcie s čagou.
 • Osobná tolerancia: Pozorujte akékoľvek vedľajšie účinky alebo zmeny vo vašom zdravotnom stave počas užívania čagy a prispôsobte dĺžku užívania podľa toho.

 

Odporúčania pre bezpečné užívanie

 • Začnite s nižšou dávkou: Ak ste nováčikom v užívaní čagy, začnite s nižšou dávkou a postupne ju zvyšujte, aby ste zistili, ako na ňu vaše telo reaguje.
 • Pravidelné prestávky: Zvažte zaradenie pravidelných prestávok do vášho režimu užívania čagy, aby ste minimalizovali riziko akumulácie alebo nežiaducich účinkov.
 • Konzultácie s odborníkom: Pred začatím alebo počas užívania čagy sa poraďte s lekárom alebo odborníkom na prírodnú medicínu, obzvlášť ak máte existujúce zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.

 

Kde rastie Čaga Sibírska?

 

Čaga prirodzene rastie v boreálnych alebo subarktických oblastiach. Sibír je jednou z oblastí, kde sa čaga často vyskytuje. Tu sú niektoré konkrétne miesta v Sibíri, kde je čaga často nájdená:

 

Bajkalský región

 

Okolie Bajkalského jazera v Sibíri je známe svojou prírodou a bohatstvom divoko rastúcich rastlín, vrátane čagy. Lesy v okolí jazera môžu poskytovať vhodné prostredie na rast a vývoj čagy.

 

Juh Sibíri

 

Lesy na juhu Sibíri, napríklad v oblasti Altaj, sú ďalším potenciálnym miestom na nájdenie čagy. Klimatické podmienky a prírodné prostredie v tejto oblasti môžu podporovať rast tejto huby.

 

Severnej oblasti

 

Severnejšie oblasti Sibíri, kde panuje subarktické alebo arktické podnebie, môžu byť ideálnym prostredím pre rast čagy. Studené teploty a prítomnosť boreálnej tajgy vytvárajú vhodné podmienky pre túto špongiu.

 

Čaga je často spojená s brehom, pretože často rastie na brezových stromoch. Môže sa vyskytovať na odumretej časti stromu, a čím starší strom, tým väčšia je pravdepodobnosť nájdenia čagy. Čaga sa niekedy nachádza aj na iných druhoch stromov, ale breza je jej najtypickejším hostiteľom. Pri zbere čagy je však dôležité dodržiavať miestne predpisy a zákony týkajúce sa ochrany prírody, aby sa zabezpečila udržateľnosť a ochrana divoko rastúcich populácií čagy.

 

Keď vás liečivá huba zo Sibíri zaujala a cítite, že môže zlepšiť kvalitu vášho života, môžete si ju objednať od nás na tejto stránke. Ak vás táto téma zaujíma a ste v nej "doma", radi by ste niečo doplnili či opravili, kontaktujte nás emailom laherba@laherba.sk  ďakujeme a želáme krásny deň :-)

 

 

Zdroje informácií:

Youn, M. J., Kim, J. K., Park, S. Y., Kim, Y., Park, C., Kim, E. S., ... Park, R.(2009). Potential anticancer properties of the water extract of Inonotus [corrected] obliquus by induction of apoptosis in melanoma B16‐F10 cells. Journal of Ethnopharmacology

 

Mishra, S.K., et al., Inonotus Obliquus Suppresses Proliferation of Colorectal Cancer Cells and Tumor Growth in Mice Models by Downregulation of β-Catenin/NF-κB- Signaling Pathways. European Journal of Inflammation, 2013

 

Kim, Y. O., Park, H. W., Kim, J. H., Lee, J. Y., Moon, S. H., & Shin, C. S. (2006). Anti-cancer effect and structural characterization of endo-polysaccharide from cultivated mycelia of Inonotus obliquus. Life sciences, https://doi.org/10.1016/j.lfs.2005.12.047 

 

Vyhlásenie o zodpovednosti

Informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z uvedených informácií nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno ju považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti.Antioxidanty - kanabinoidy ako veľký pomocník

Prečo sú pre nás antioxidanty tak užitočné?


Najmä preto, že antioxidanty dokážu likvidovať voľné radikály, ktoré poškodzujú bunkové membrány a ohrozujú bielkoviny. Inak povedané, antioxidan...

Čaga účinky - s čím všetkým nám môže Sibírska Chaga pomôcť?

Čaga sibírska, známa tiež ako Inonotus obliquus, je huba obľúbená v tradičnej medicíne severných oblastí vďaka svojim potenciálnym liečivým vlastnostiam. Už stáročia sa používa pre s...

Kambo "frog medicine"

Kambô, tiež známa ako „žabia vakcína“, je kožný výlučok žaby Philomedusa bicolor, pôvodom z amazonského dažďového pralesa. Pôvodne sa používanie kambô spájalo s pôvodným konceptom „vytiahnu...

Stres: Vieme ako môžete stres zvládať ľahšie

Nie je našou prirodzenou súčasťou.

 

Stres je pomenovanie istej skupiny a sledu reakcií, ktoré prežívame v našom vnútri. Dnešná uponáhľaná doba na nás ľudí vytvára stále väčší tlak, ktorý s...