Odber noviniek, updateov a akciových produktov do emailu.
x

Ako sa môžeme cítiť lepšie a vyrovnanejšie?

Každý deň nám myseľ produkuje nespočetné množstvo myšlienok. Počas dňa myslíme stále, je to istá závislosť, ktorú máme. Plná hlava myšlienok je pre mnohých z nás úplne bežná.


Vyskúšajte prestať myslieť na nasledujúcich 10 sekúnd. Podarilo sa vám to ?
Týmto nechcem povedať, že myslenie je zlé. Je to náš nástroj na tvorenie. No veľa myšlienok, ktoré cez vyprodukujeme je neužitočných a našu myseľ nimi zbytočne zahlcujeme.


Vedeli ste, že myšlienky ovplyvňujú vašu náladu ? Každá je totiž nabitá pozitívnou alebo negatívnou energiou, ak produkujeme myšlienky pozitívne, sme plní energie a máme super náladu, je nám jasné čo to obnáša ak produkujeme negatívne myšlienky.

 

 

Prázdna hlava


V zhone tejto doby, máme pocit, že nemáme priestor na to aby sme sa zastavili a nechali našu hlavu odpočívať.


Áno, naša hlava potrebuje takisto oddych, niekedy potrebuje doslova vypnúť, a to znamená, že ju necháme čistú, bez myšlienok. Pýtate sa ako ?

 

 

Meditácia

 

Naša západná kultúra vníma meditáciu ako určitý stav vedomia a je spájaná z východnými učeniami hinduistickými, tibetskými a taoistickými. Meditácia hrá úlohu v mnoho duchovných praktikách.


Pomocou meditácie sa naučíte ako vypínať a zapínať prúd vašich myšlienok, hlavne tých negatívnych a neprospešných. Tento benefit veľmi oceníte hlavne ak pracujete s ľuďmi a nie vždy sa viete pochopiť, to sa môže veľakrát odraziť na vašej nálade ak reagujete pod vplyvom hnevu alebo podráždenia.


Moja osobná skúsenosť s meditáciou je veľmi krásna. Meditácia mi pomáha upokojiť chaotické myšlienky, spomaliť ich až zastaviť. Meditáciám som sa spontánne začala venovať pred rokom, aj keď začiatky boli ťažké, spoznať chuť čistej a jasnej mysle ma hnal vpred.


Pri meditácii je dôležité neklásť si na seba príliš veľké nároky a očakávania. Na začiatku sa vás myšlienky budú pokúšať rozrušiť, no stačí si uvedomiť, že im netreba venovať vašu pozornosť.


Cieľom meditácie je nechať myšlienky plynúť, nechytať sa ich, aj keď sú mnohokrát veľmi lákavé. Tým, že im prestanete venovať pozornosť, spomalia až nakoniec ustanú a vy pocítite to úžasné ticho.

 


„Meditácia nie je spôsob, ako stíšiť svoju myseľ. Je to spôsob, ako vstúpiť do ticha, ktoré v mysli je a je pochované pod 50.000 myšlienkami,  ktoré si človek myslí každý deň.“  Deepak Chopra 

 

joga meditacia upokojenie prepojenie s telom

 

 

Druhy meditácie

 

Je viacero spôsobov ako uviesť svoju myseľ do príjemného stavu meditácie, môžete si vybrať, ktorý je pre vás ten najlepší. Pri výbere toho správneho spôsobu meditácie odporúčame investovať nejaký ten čas, ktorý sa vám určite vráti.

 

Priblížme si 8 najpopulárnejších spôsobov meditácie :

 

Bdelé dýchanie

(Mindfulness breathing meditation)

 

Pri tomto druhu meditácie sa zameriavate na svoj dych – uvedomujete si ako sa nadychujete a vydychujete. Všímate si myšlienok, necháte ich odísť a znova sa zameriate na nádych a výdych.


Takýmto štýlom si cvičíte schopnosť pozorovania (myšlienok) bez posudzovania.

 

Benefity :

 

 • redukuje stresu
 • fokus
 • redukuje nadmerné premýšľanie

 

Táto forma meditácie môže byť ťažká pre úplných nováčikov, ale aj pre tých, čo nevedia prestať myslieť.

 

 

Otvorené povedomie

(Open awareness meditation)

 

Tento štýl je aj zároveň súčasťou meditácie bdelého dýchania. Tu sa „zameriavate“ na to, že ste si svojich myšlienok a emócií vedomí.


Akonáhle rozmýšľame viac nad negatívnymi myšlienkami, odzrkadľuje sa o na našich pocitoch – prichádzajú negatívne pocity, emócie – sklesnutá nálada.

 

Benefity :

 

 • značný nárast kreativity
 • menšie produkovanie negatívnych myšlienok

 

 


Meditácia láskavosti alebo Meta meditácia

(Loving kindness meditation)

 

Náplň už máte napísanú v názve, buďte k sebe láskaví. Hovorte si to, vizualizujte si to, žite to. Týmto afirmovaním si môžete predstaviť ako posielate lásku samému sebe pomocou fráz, napr. som šťastná, som zdravá, mám sa rada.


Po čase praktizovania začnete láskavosť šíriť aj do svojho okolia, no nie je to krásne ?

 

Benefity :

 

 • zvýšite si empatiu voči iným
 • môžete si redukovať bolesť (na tele)
 • zvýšite si láskavosť voči sebe aj iným
 • zredukujete negatívne emócie

 

Výskum naznačuje, že pomocou meditácie láskavosti si môžete zväčšiť množstvo šedej kôry v mozgu, ktorá je spojená s emočnou inteligenciou.


Táto forma je vhodná pre tých, ktorý v sebe cítia veľa zlosti voči sebe, ale aj druhým. Ak ste prekonali nejaké traumy aj takýmto štýlom si môžete pomôcť s prekonávaním PTDS.

 

 

Vedená meditácia
(Guided meditation)

 

Komentátor vám hovorí, čo máte robiť a vy sa len necháte riadiť jeho inštrukciami, aké jednoduché však ?


Takúto vedenú meditáciu si nájdete na Youtube alebo si môžete stiahnúť aplikáciu s vedenými meditáciami do telefónu.


Tento spôsob je zo všetkých spomenutých druhov najjednoduchší.

 

Benefity :

 

 • stačí len počúvať a nechať sa viesť
 • nemusíte sa sústrediť na to, že meditujete
 • „nie ste v tom sami“

 

Aj z tejto formy meditácie môžete čerpať všetky benefity, ktoré sme si spomenuli len celkový zážitok môže byť menej intenzívny.


Vedené meditácie sú veľmi vhodné pre začiatočníkov alebo aj pre tých, ktorým ostatné techniky prídu ťažké.

 

 

 

Meditácia zameraná na pozornosť

(Focused attention meditation)

 

Sústreďte sa na hocijaký stimulátor, ktorý vám je príjemný, napr. dych, pocit v tele (bitie vášho srdca), zvuk alebo aj nejaký vizuálny obraz (predmet).


Je tu istá podobnosť s meditáciou bdelého dýchania, pretože je jej jednou časťou, z ktorej je zložená, druhá časť je meditácia otvoreného povedomia.


Rozdiel je však v tom, že pri tomto type si myšlienok nevšímate a snažíte sa čo najviac sústrediť.


Pri tejto meditácii sa taktiež robil výskum a ten naznačuje aktiváciu prednej cingulátnej kôry (anterior cingulate cortex), ktorá sa podieľa na niekoľkých zložitých kognitívnych funkciách, ako je empatia, kontrola impulzov, emócie a rozhodovanie.

 

Benefity :

 

 • naučíte sa lepšiemu sebaovládaniu čo vám pomôže sa ľahšie zbaviť závislostí
 • ľahšie rozhodovanie
 • efektívnejšie riešenie problémov
 • lepšie sústredenie pri učení, budovaní kariéry

 


Mantra meditácia

 

Špeciálna forma meditácie, kde sa fokusujete na opakovanie vami vybraných fráz. Jediným pravidlom je, aby boli frázy pozitívne nabité, napr. som pokojná namiesto netrápim sa. Tieto frázy si okakujete tak často a intenzívne až im uveríte.


Týmto štýlom si viete preprogramovať myseľ, je to vhodné najmä pre tých, ktorý o sebe majú negatívne presvedčenia a brzdia ich v živote.

 

Benefity :

 

 • môžete riešiť špecifický problém
 • pozitívnejší obraz seba

 

 

Joga meditacna poza

 

 

Pranayama meditácia
(Breath control)

 

Pranayama alebo kontrola dychu je technika, ktorá je veľmi vhodná na upokojenie, lepšie zaspávanie a dokonca si ňou môžete posilniť vaše pľúca.


Spočíva v tom, že sa nadychujete po dobu 4 sekúnd, zadržíte dych na 4 sekundy, 4 sekundy vydychujete a 4 na sekundy dych zadržíte, potom pokračujete znova v tom istom poradí.


Výskum ukázal, že takýmto jednoduchým spôsobom si môžete znížiť vysoký krvný tlak.

 

Benefity :

 

 • zníženie vysokého krvného tlaku
 • posilnenie pľúc
 • lepšie zaspávanie
 • redukcia stresu alebo úzkosti
 • môžete ju praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek

 


Táto metóda je prvou záchranou pri vypätých situáciách, pred dôležitými životnými rozhodnutiami alebo pred veľkým zápasom či skúškou.

 

 

Meditácia pohybu
(Moving meditation)

 

Pohybom ako takým môžete meditovať či už sa jedná o tanec alebo jógu alebo prostú chôdzu. Ak ste moc busy, určite oceníte meditáciu pri chôdzi, jediné na čo sa potrebujete sústrediť je tlak, ktorý cítite pri našľapovaní na chodidlách nôh. Ak si nájdete čas na tanec alebo jógu, doprajete tak pokoj svojej mysli aj telu a zároveň sa učíte stavu flow, takzvanému plynutiu.

 


Benefity :

 

 • nemusíte sa sústrediť na to, že meditujete
 • učíte sa plynúť
 • hýbete sa
 • môžete ju praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek

 

Ak ste otrávení dlhým sedením, určite sa týmto môžete inšpirovať a vyskúšať niečo nové.

 

Uvoľňovanie mysle pomocou meditácie so sebou prináša veľa lákavých benefitov, vyskúšaním môžete len získať a kto vie, možno sa vám začnú diať zázraky.

 

"Liečivá sila prírody"

logo La Herba

 CBDA a CBGA ako prevencia a liečba súčasných vírusov a infekcií?

Môžem svoje telo s CBD, CBGA a CBDA posilniť voči vírusom?

 

Situácia okolo nového koronavírusu celosvetovo pretrváva a vedci neustále skúmajú možnosti jeho liečby. Aj preto vyhľadávame rôz...

CBG: kanabinoid súčasnosti. Čo dokáže kanabinoid CBG?

Trhu s neomamnými liečivými konopnými produktami dnes s veľkým náskokom dominuje CBD. Stále viac výrobcov ale v poslednej dobe zaraďuje do svojho sortimentu ďalší kanabinoid - CBG. Čím je kana...

Seniori - výhody užívania CBD a CBG

Sú konopné produkty pre seniorov vhodné?

 

Nie je žiadna veková hranica, pokiaľ ide o užívanie kanabinoidov ( CBD, CBG, CBN, atď. ) v každodennom živote. Benefity kanabinoidov, môžu byť n...

Antioxidanty - kanabinoidy ako veľký pomocník

Prečo sú pre nás antioxidanty tak užitočné?


Najmä preto, že antioxidanty dokážu likvidovať voľné radikály, ktoré poškodzujú bunkové membrány a ohrozujú bielkoviny. Inak povedané, antioxidan...